Noc s Andersenem v Klementinu

V pátek 4. 4. 2014 se někteří žáci 4. ročníků naší školy zúčastnili akce pořádané Městskou knihovnou – Noci s Andersenem, letos přímo v budově Národní knihovny – Klementinu. Do Prahy jsme cestovali starým autobusem – Škoda 706 RTO (viz foto) a již samotná cesta byla pro všechny pěkným zážitkem.
Po příjezdu do budovy Klementina jsme si odložili spacáky a proběhla výtvarná dílna zaměřená na zvířecí postavy z detektivních komiksů. Po krátké přestávce a svačině měly děti možnost besedovat s generálním ředitelem Národní knihovny Tomášem Böhmem a také s velvyslancem Dánského království v ČR panem Andersem Christianem Hoppem (všimněte si podobnosti se jménem Hans Christian Andersen). Dozvěděly se něco o Dánsku a
H. CH. Andersenovi, jehož pohádka zazněla nakonec v dánštině v podání pana velvyslance. (O překlad se postarala pracovnice knihovny.) Dánsko bude připomínat dětem i malý dárek z rukou pana velvyslance – drobnost ze stavebnice Lego.
Po večeři se děti rozdělily do tří skupin a začalo pátrání po klementinském pokladu, při němž pomohl i samotný detektiv Vrťapka známý z dětských komiksů. Procházet se jen s baterkou po chodbách Klementina byl pro všechny velký zážitek. Děti potkaly několik pohádkových postav a plnily různé úkoly. Nakonec se všem podařilo poklad za pomoci detektiva Vrťapky vypátrat v rozsáhlé studovně, kde proběhla ještě beseda s herečkou Veronikou Kubařovou – princeznou z pohádky Duch nad zlato. Na závěr dostaly děti ještě jeden dárek – každý si mohl vybrat jednu knížku z nakladatelství Albatros.
Krátce po půlnoci se děti uložily do spacáků a usínaly při pohádce Duch nad zlato. Ráno je čekalo rychlé balení a odjezd autobusem domů.
Věřím, že se akce všem moc líbila a budou na ni ještě dlouho vzpomínat. Všem pracovníkům Klementina, kteří pro nás program připravili, patří velké poděkování.
Za všechny zúčastněné zapsala a velice děkuje Jitka Debnárová.
Fotografie naleznete zde.