Exkurze na čističku vody

Dne 21. 3. 2014 jsme se my, žáci osmých tříd 1. ZŠ Dobříš vypravili na dobříšskou čističku odpadních vod. A proč zrovna tam? 22. 3. je totiž Mezinárodní den vody. Dozvěděli jsme se mnoho nových věcí o zdrojích pitné vody, které zásobují Dobříš, o přívodu odpadní vody na čističku, o důležité roli kyslíku a bakterií při samotném čištění vody.
Předchozí čistička byla vybudována roku 1966, ale nesplňovala podmínky Evropské Unie a tak od roku 2010 tu stojí tato novější a výkonnější. Během vyprávění jsme procházeli mezi jednotlivými nádržemi po kovových můstcích. Překvapilo nás, že společně s odpadní vodou se sem dostanou i houbičky na mytí, hadry a velké kusy toaletního papíru.
Na úplném konci prohlídky jsme se podívali, jak už čistá voda putuje zpět do přírody. Poděkování patří našemu průvodci panu Martinu Kolaříkovi za trpělivost a ochotu, s jakou odpovídal na naše otázky.
Další část programu pro nás připravila organizace Ochrana fauny. Na 10 stanovištích jsme řešili úkoly spojené s vodou – sestavení koloběhu, odhad spotřeby, druhy mraků na obloze. Počasí nám přálo, ale lenošení na louce po splnění úkolů nám vyučující nedopřáli. Připravili nám pracovní list. Na vodu jsme se postupně dívali očima zeměpisáře, matematika, češtináře, dějepisáře, hudebníka a fyzikáře. Otázky to byly vskutku záludné!!! Není divu, že jsme se do školy po celkem pětihodinovém programu vraceli vyčerpáni, ale zároveň obohaceni o nové informace. Bylo to prostě vydařené dopoledne.
Šantorová Barbora, VIII.B (Foto zde)