Nejlepší mladí chemici změřili své síly v Pardubicích

Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice hostila 11. června 2015 třetí ročník celostátního finále soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR. Žákovského mistrovství se zúčastnilo 38 finalistů ze všech krajů republiky. I naše škola zde měla svého zástupce, Jiřího Machutu z IX. A.
V celostátním měřítku se soutěže zúčastnilo více než 10 000 žáků devátých tříd a postup mezi finalisty byl pro naši školu velkým úspěchem.
Soutěž tvořily dvě části. Teoretické znalosti prověřil písemný test, který zaskočil soutěžící svou obtížností. Praktické dovednosti mohli finalisté předvést při laboratorní práci zaměřené na jodometrii. Jiří si podle očekávání lépe vedl v praktické části. Finále se sice nezdařilo podle jeho představ, přesto si zaslouží poděkování za přípravu a samotnou soutěž.
Oceněno bylo všech 38 finalistů, role předávajících se ujali významní hosté z řad partnerů soutěže. Patronem Jiřího se stal doc. Ing. Libor Čapek, Ph.D. předseda Akademického senátu Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice a docent Katedry fyzikální chemie. Z jeho rukou převzal Čestné uznání a celou řadu velmi hodnotných cen, mezi nimiž nesměl chybět perník Mladý chemik.
O zábavný program se mladým chemikům postaral mistr bublinář Matěj Kodeš a jeho fenomenální bubble show, po které následoval poutavý workshop. Dále finalisté měli možnost zhlédnout ukázku efektních pokusů, přespat na vysokoškolských kolejích a poobědvat v menze. Mohli si tak vyzkoušet, jaké to je být na jeden den studentem vysoké školy.
Letošní ročník Mladého chemika, který probíhal v rámci kampaně Rok průmyslu a technického vzdělávání 2015, ukázal, že chemie dokáže přitáhnout spoustu nadšenců z řad žáků základních škol.
J. Hadamovská