Beseda se spisovatelem M. Kratochvílem

Dne 16.11.2012 se vybraní žáci naší školy zúčastnili besedy s panem spisovatelem Milošem Kratochvílem, autorem bestsellerů pro děti. Nejznámější jsou pro naše žáky knihy z pentalogie Pachatelé dobrých skutků (Puntíkáři, Duchaři, Kouzlácí, Bouráci a Klofáci).
Pan spisovatel s dětmi diskutoval o svých knížkách, přečetl několik ukázek a opět všem přítomným dokázal, že umí neobyčejně vtipně a poutavě vyprávět (a také psát) o věcech a situacích docela obyčejných. Také hlavní hrdinové knížek, našimi žáky velice oblíbených, jsou docela obyčejní kluci (a holky) s fantazií. Žádní vzorní premianti třídy, ale obyčejní dobrosrdeční kluci.  Ani v pohádkových knížkách Miloše Kratochvíla nenajdeme žádné zlé příšery, jen laskavá strašidýlka, která chtějí pomáhat.
Pan spisovatel nám přiblížil také svou knihu Modrý Poťouch. Objasnil nám, že za to, jak se někdy k ostatním nehezky chováme, mohou vlastně Rozkmotřidla, která na nás občas skočí – nejčastěji je máme za krkem.
Po diskusi s panem spisovatelem jsme si poslechly ukázky poezie pro děti v podání našich žáků.
Malá ukázka:
Cestička do školy
Cestičko do školy,
jsi cestou krutou,
tašku mám plnou knih
a hlavu dutou.

Na závěr si mohly děti knížky Miloše Kratochvíla koupit a pan spisovatel napsal každému do knihy osobní věnování. Panu spisovateli patří velké poděkování za hezkou besedu.

Za všechny zúčastněné Jitka Debnárová
Fotografie naleznete zde.

Neodpustím si malou poznámku. Knížky Miloše Kratochvíla často ilustruje Markéta Vydrová, která má také ráda fantazii a hravost. Ilustrátorka Markéta Vydrová o své práci řekla: „Největším potěšením pro mě je ilustrovat knihu humornou, laskavou a inteligentní.“ Myslím, že právě takové jsou knížky Miloše Kratochvíla a budou pěkným vánočním dárkem pro celou rodinu. Jako pedagog si dovolím ještě jedno doporučení. Kniha Draka je lepší pozdravit aneb O etiketě, která nejen pobaví, ale také vychovává. Autory této knihy jsou Miloš Kratochvíl a další skvělá autorka pro děti Daniela Krolupperová.  Báječné trio doplňuje Markéta Vydrová svými ilustracemi. Tyto autory vřele doporučuji.