Workshop „Zítra celá země“

V říjnu a listopadu na naší škole proběhly zážitkové workshopy organizace Post Bellum. Workshopy proběhly ve třídách 8. B, 9. A, 9. B a 9. C.

V pondělí 9. 9. 2019 jsme měli místo vyučování workshop „Zítra celá země“ od organizace Post Bellum. Na začátku jsme se představili instruktorkám a šli dělat časovou osu. Rozdělili jsme se do dvojic a hledali jsme páry fotek a popisků, které znázorňovaly nějakou historickou událost. Seřadili jsme se v našich dvojicích do řady a představili naše fotky.
V další části workshopu jsme si zahráli na žáky školy v době vlády KSČ. Každý jsme měli svou jmenovku a v naší skupině dělali třídní nástěnku. Pak nám instruktorky daly popis naší osoby, skupinu (radikálové, umírnění, …), rodinné zázemí, věk a jiné údaje o nás samých, abychom se tak mohli chovat. V pátek 17. listopadu 1989 byla demonstrace, radikálové a někteří umírnění se jí zúčastnili. V úterý ti samí lidé stávkovali. Pak byla další velká demonstrace a tento program skončil.
Potom jsme dělali plakáty na věci, za které bychom byli ochotni demonstrovat my. Většina z nás dělala plakát na téma současného klimatu či přebytečných plastů, ale jedna skupina by ráda demonstrovala proti našemu premiérovi. Všechny plakáty jsme si představili a šli do kroužku.
V kroužku jsme si říkali, co nás na hlavním programu workshopu zaujalo nejvíc, většinu z nás vcítění do naší role a tehdejší doba. Všem se nám workshop moc líbil a odnesli jsme si z něho spoustu nových vědomostí.
Napsali Anežka Kotěrová a Kuba Fojtík, 8. B
Fotografie naleznete zde.